Niniejsze Ogólne Warunki Umowy Agencyjnej (zwane dalej „OWUA”) mają zastosowanie do Umów agencyjnych zawieranych przez GO BET Sp. z o.o. z jej kontrahentami.
Definicje:
- Klient - oznacza gracza będącego osobą fizyczną zawierającego za pośrednictwem agenta umowę na zakład wzajemny z GO BET;
- Agent - osoba fizyczna lub osoba prawna lub jednostka organizacyjna, której ustawa nadaje osobowość prawną z którą Zleceniodawca zawarł umową agencyjną;
- Kupon - stanowi dowód zawarcia zakładu, który zawiera niezbędne informacje o zawartym zakładzie lub zakładach;
- Lokal/Punkt (PPZ) – oznacza agencyjny punkt przyjmowania zakładów wzajemnych, przedmiot umowy agencyjnej zawartej przez GO BET z Agentem, w którym prowadzony i urządzany będzie punkt przyjmowania zakładów wzajemnych;
- Zakład - jest to zakład wzajemny o wygrane pieniężne, którego przedmiotem jest wytypowanie zaistnienia różnych zdarzeń będących w ofercie GO BET;
- Umowa - umowa agencyjna zawarta pomiędzy Zleceniodawcą, a Agentem do której mają zastosowanie postanowienia OWUA;
- Ustawa - ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych;
- Zleceniodawca – GO BET Sp. z o.o.;
- GO BET- GO BET Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 87, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st Warszawy w Warszawie pod nr KRS 0000635110, posiadająca nr NIP: 6762510530 oraz REGON: 364924239.
§ 1
Oświadczenia stron
- Zleceniodawca oświadcza, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie urządzania zakładów wzajemnych w punktach przyjmowania zakładów wzajemnych, zgodnie z ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (zwaną dalej „Ustawą”) w oparciu o zezwolenie wydane przez Ministra Finansów (decyzja z dnia 28.01.2020r., nr PS4.6831.24.2017) i zatwierdzony regulamin przyjmowania zakładów wzajemnych.
- Strony zgodnie oświadczają, że Umowa nie przenosi na rzecz Agenta uprawnień Zleceniodawcy, o których mowa w ust. 1, lecz wyłącznie uprawnia go do wykonywania określonych w niej czynności w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy.
- Zleceniodawca oświadcza, że jest właścicielem praw, dóbr oraz wiedzy (know - how) pozwalających na urządzanie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przyjmowania zakładów wzajemnych o uznanym i ściśle określonym w Umowie standardzie organizacyjnym i jakościowym.
- Agent oświadcza i gwarantuje, że spełnia wszystkie kryteria wymienione w art. 28 ust. 3 i 4 Ustawy (wyciąg Ustawy stanowi Załącznik nr 1 do Umowy) i na potwierdzenie tej okoliczności zobowiązuje się złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, wynikającej z art. 233 § 1 Kodeksu karnego, stanowiące Załącznik nr 2 do Umowy.
- Agent ponadto oświadcza, że nie był skazany za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, na dowód czego przedkłada aktualne zaświadczenie o niekaralności stanowiące Załącznik nr 3 do Umowy. W przypadku, gdy Agent jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej obowiązek przedłożenia zaświadczenia, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, dotyczy akcjonariuszy (wspólników) reprezentujących co najmniej 10% kapitału zakładowego, członków zarządu, rady nadzorczej i komisji rewizyjnej albo osób zarządzających oraz osób reprezentujących dany podmiot. Zaświadczenie o niekaralności uważa się za aktualne, jeżeli zostało wystawione nie wcześniej niż na 2 miesiące przed dniem zawarcia Umowy.
- Agent zobowiązany jest spełniać wszystkie kryteria, o których mowa w ust. 4 i 5, przez cały okres obowiązywania Umowy. W przypadku zaistnienia zdarzeń powodujących lub mogących powodować zaprzestanie spełniania przez Agenta chociażby jednego z kryteriów wymienionych w art. 28 ust. 3 i 4 Ustawy, Agent zobowiązany jest zawiadomić Zleceniodawcę o tym fakcie niezwłocznie, jednakże nie później niż w terminie 2 dni od dnia zaistnienia takiego zdarzenia. Zawiadomienia należy dokonać pisemnie na adres siedziby Zleceniodawcy lub za pośrednictwem wiadomości elektronicznej, wysłanej na adres e-mail Zleceniodawcy wskazany w Umowie.
- Na każde wezwanie Zleceniodawcy, Agent zobowiązany jest przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnianie przez niego kryteriów wymienionych w art. 28 ust. 3 i 4 Ustawy. Przedstawienie dokumentów, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, nastąpi w terminie oraz formie każdorazowo określonych przez Zleceniodawcę w wezwaniu. Wezwanie Zleceniodawcy może być wysłane do Agenta w formie pisemnej na adres podany w Umowie lub za pośrednictwem wiadomości elektronicznej na adres e-mail Agenta wskazany w Umowie.
- Agent oświadcza, że:
- pod względem prawnym i gospodarczym pozostaje samodzielnym przedsiębiorcą;
- wszelkie daniny publiczne wynikające z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej obciążają wyłącznie jego oraz, że jest on objęty obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenie osób prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązuje się do zapłaty tych składek we własnym zakresie.
- Agent oświadcza, że w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa posiada i zobowiązuje się przez cały okres obowiązywania Umowy posiadać tytuł prawny do władania lokalem wskazanym w §1 pkt 1 Umowy agencyjnej zaznaczonym na załączniku graficznym stanowiącym Załącznik nr 4 do Umowy (zwanego dalej „Lokalem”).
- Agent oświadcza, że jest uprawniony do samodzielnego zawarcia Umowy i nie istnieją jakiekolwiek przyczyny, które uniemożliwiłyby jej wykonanie. Agent oświadcza również, że zawarcie Umowy nie narusza jakichkolwiek praw osób trzecich.
- Agent oświadcza, że jako dysponent Lokalu posiada wszelkie wymagane zgody na wydzielenie w Lokalu zgodnie z obowiązującymi przepisami, miejsca punktu przyjmowania zakładów wzajemnych. Agent oświadcza, że wyraża zgodę na wydzielenie w ramach Lokalu miejsca, stanowiącego punkt przyjmowania zakładów wzajemnych. Agent oświadcza, że wyraża zgodę na korzystanie z Lokalu oraz Punktu również przez Zleceniodawcę, jego uprawnionych pracowników lub przedstawicieli w zakresie niezbędnym do realizacji Umowy i ten Lokal oraz Punkt zobowiązuje się udostępnić, przez okres jej obowiązywania, a w zakresie koniecznym do wywiązania się z poszczególnych obowiązków wynikających z Umowy, także przez czas niezbędny po upływie tego okresu.
- Celem uniknięcia wątpliwości Strony zgodnie postanawiają, że Zleceniodawca nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności związanej z działalnością prowadzoną przez Agenta lub inne uprawnione osoby w Lokalu. Agent zobowiązuje się i gwarantuje, że działalność prowadzona przez niego lub inne uprawnione osoby w Lokalu będzie zgodna z prawem i nie będzie naruszać jakichkolwiek przepisów obowiązującego prawa.
- Strony niniejszym potwierdzają, że wydatki poniesione przez Agenta w związku z wykonaniem obowiązków wynikających z Umowy obciążać będą Agenta, bez prawa żądania od Zleceniodawcy zwrotu tych wydatków chyba, że co innego wynika wprost z Umowy.
- Strony zgodnie oświadczają, że uruchomienie w Punkcie działalności związanej z przyjmowaniem zakładów wzajemnych nastąpi dopiero po uzyskaniu przez Zleceniodawcę ostatecznego zezwolenia wydanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych na urządzanie w Lokalu zakładów wzajemnych.
§ 3
Obowiązki Agenta
- Na zasadach określonych w Umowie oraz w ramach pełnomocnictwa udzielonego przez Zleceniodawcę, Agent w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, zobowiązuje się do świadczenia usług polegających na obsłudze i prowadzeniu Punktu, jak również do świadczenia innych usług określonych w Umowie.
- Obowiązki wynikające z Umowy Agent zobowiązuje się wykonywać osobiście lub za pośrednictwem swoich pracowników lub osób z nim współpracujących, ponosząc odpowiedzialność prawną i finansową za działania tych osób, jak za swoje własne – do wysokości szkody poniesionej przez Zleceniodawcę.
- Agent może wykonywać obowiązki wynikające z Umowy wyłącznie za pośrednictwem osób wskazanych w ust. 2, które spełniają jednocześnie następujące wymagania:
- mają nienaganną opinię;
- posługują się językiem polskim w stopniu wystarczającym do świadczenia usług objętych Umową;
- nie były skazane za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
- Agent zobowiązany jest każdorazowo, pisemnie przekazywać Zleceniodawcy informacje o osobach, za pośrednictwem których zamierza wykonywać obowiązki określone w Umowie. Przekazana informacja powinna zawierać następujące dane: imię i nazwisko, seria i nr dowodu tożsamości, adres zamieszkania oraz PESEL. Do informacji Agent winien dołączyć oryginał wystawionego nie wcześniej niż na 2 miesiące przed dniem przedłożenia zaświadczenia o niekaralności osoby, o której mowa w ust. 2 i oryginał złożonego przez nią oświadczenia według wzoru stanowiącego Załącznik nr 5 do Umowy. Zleceniodawca w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji od Agenta może pisemnie sprzeciwić się wykonywaniu obowiązków określonych w Umowie przez osobę wskazaną w tej informacji. Agent zobowiązany jest niezwłocznie poinformować Zleceniodawcę o wszelkich zmianach danych dotyczących osób, o których mowa w ust. 2 powyżej.
- Agent nie może dopuszczać swoich pracowników i współpracowników do wykonywania obowiązków określonych w Umowie, dopóki nie zostaną przeszkoleni.
- Agent nie może zlecić wykonywania obowiązków określonych w Umowie innemu przedsiębiorcy.
- Agent zobowiązany jest do zapewnienia wykonania Umowy z najwyższą starannością przyjętą w obrocie profesjonalnym, dbałością o interes i wizerunek rynkowy Zleceniodawcy oraz z poszanowaniem słusznych praw uczestników zakładów wzajemnych. Do obowiązków Agenta należy w szczególności:
- przyjmowanie zakładów wzajemnych i pobieranie za nie stawek w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy z wykorzystaniem terminali Zleceniodawcy, na zasadach określonych w regulaminie przyjmowania zakładów wzajemnych i oficjalnych komunikatach;
- wypłata (wydanie) wygranych oraz środków z niewykorzystanych depozytów, zgodnie z regulaminem przyjmowania zakładów wzajemnych i oficjalnymi komunikatami;
- zapewnienie uczestnikom zakładów wzajemnych możliwości zapoznania się z treścią obowiązującego regulaminu przyjmowania zakładów wzajemnych oraz oficjalnych komunikatów w sposób określony właściwymi przepisami prawa, w tym w szczególności wyeksponowanie regulaminu przyjmowania zakładów wzajemnych w miejscu dostępnym dla uczestników zakładów wzajemnych;
- udzielanie uczestnikom zakładów wzajemnych wyczerpujących wyjaśnień o przyjmowanych zakładach, w tym o prawie wniesienia reklamacji;
- otwarcie, zamknięcie i obsługa Punktu w dniach i godzinach ustalonych ze Zleceniodawcą;
- zgłaszanie Zleceniodawcy wszelkich zmian w dniach i/lub godzinach otwarcia i/lub zamknięcia Punktu przed ich wprowadzeniem, za pośrednictwem wiadomości elektronicznej wysłanej na adres e-mail Zleceniodawcy wskazany w Umowie;
- sprawowanie nieprzerwanego nadzoru nad Punktem oraz prowadzoną w nim działalnością w dniach i godzinach otwarcia Punktu;
- zapewnienie przestrzegania i egzekwowanie zakazu wstępu do Punktu osób poniżej 18 roku życia oraz zakazu udziału w zakładach wzajemnych osób poniżej 18 roku życia, a w przypadku wątpliwości co do wieku klienta - żądanie okazania dokumentu potwierdzającego jego tożsamość i wiek;
- utrzymanie codziennej czystości, ładu i porządku w Punkcie;
- dbanie o odpowiednią ekspozycję oferty Zleceniodawcy w Punkcie;
- dbanie o właściwe oznaczenie Punktu, w szczególności poprzez umieszczenie:
- na zewnątrz Lokalu i Punktu oznakowania Zleceniodawcy;
- w widoczny sposób wewnątrz Punktu oraz przed wejściem do Lokalu informacji o zakazie uczestniczenia w zakładach wzajemnych osób poniżej 18 roku życia;
- w widoczny sposób na zewnątrz Lokalu informacji o zakazie wstępu do Punktu osób poniżej 18 roku życia;
- na zewnątrz Lokalu informacji o dniach i godzinach otwarcia i zamknięcia Punktu;
- terminowe i bieżące rozliczanie się ze Zleceniodawcą lub z osobą przez niego wskazaną ze środków finansowych przeznaczonych na realizację płatności związanych z przyjmowaniem zakładów wzajemnych w Punkcie;
- niezwłoczne informowanie Zleceniodawcy o zmianach dotyczących prowadzonej przez Agenta działalności gospodarczej, w szczególności jej zawieszeniu, zmianie nazwy, adresu siedziby, adresu korespondencyjnego;
- niezwłoczne informowanie Zleceniodawcy lub osoby przez niego wskazanej o wszelkich przeszkodach lub innych okolicznościach mogących mieć wpływ na wykonanie Umowy, w tym w szczególności zgłaszanie wszelkich awarii w Punkcie, jak również usterek, uszkodzeń, zniszczeń, dewastacji, kradzieży lub przypadkowej utraty wyposażenia, sprzętu i oznakowania Punktu;
- zawarcie na własny koszt umów z osobami wskazanymi w §3 ust. 2 Umowy, którymi Agent posługiwać się będzie przy wykonywaniu obowiązków wynikających z Umowy;
- przestrzeganie przepisów Ustawy regulujących zasady reklamy i promocji zakładów wzajemnych oraz informowania o sponsorowaniu przez Zleceniodawcę;
- reklamowanie i/lub promowanie marki Zleceniodawcy w sposób określony przez Zleceniodawcę i w granicach dozwolonych przez obowiązujące przepisy prawa, rozpowszechnianie materiałów informacyjnych Zleceniodawcy oraz udział w akcjach marketingowych organizowanych przez Zleceniodawcę, na zasadach określonych przez Zleceniodawcę oraz w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami i Ustawą;
- przestrzeganie przy wykonywaniu obowiązków objętych Umową:
- obowiązujących przepisów prawa, w szczególności:
- ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz rozporządzeń wykonawczych do Ustawy;
- ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
- regulujących ochronę danych osobowych;
- BHP i przeciwpożarowych;
- obowiązującego regulaminu przyjmowania zakładów wzajemnych zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych i oficjalnych komunikatów;
- postanowień zawartych w zarządzeniach, wytycznych, poleceniach, komunikatach, instrukcjach oraz wewnętrznych procedurach wydawanych i dostarczonych przez Zleceniodawcę;
- postanowień zawartych w innych dokumentach dotyczących sposobu wykonania obowiązków określonych w Umowie, w szczególności prawidłowego funkcjonowania Punktu;
- pobieranie i przekazywanie Zleceniodawcy danych niezbędnych do wystawienia przez niego na żądanie uczestników zakładów wzajemnych imiennych zaświadczeń o uzyskanej wygranej oraz prowadzenia ewidencji wypłaconych (wydanych) wygranych o wartości określonej w Ustawie, w sposób oraz w zakresie wskazanym przez Zleceniodawcę, zgodnym z właściwymi przepisami prawa.
- W przypadku otrzymania przez Agenta od Zleceniodawcy w okresie obowiązywania Umowy zaktualizowanych lub nowych procedur, zarządzeń, komunikatów, instrukcji lub wytycznych dotyczących prowadzenia Punktu, Agent zobowiązuje się niezwłocznie jednakże nie później niż w terminie wskazanym przez Zleceniodawcę do ich wdrożenia i stosowania.
- Agent zobowiązuje się do sprzedaży lub oferowania w Punkcie wyłącznie towarów lub usług określonych przez Zleceniodawcę.
- Agent zobowiązuje się również do wykonywania innych obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa lub Umowy.
- Agent zobowiązuje się do wykonywania obowiązków określonych w Umowie przez 7 dni w tygodniu tj. również w niedziele i święta, w godzinach zgodnych z grafikiem uzgodnionym ze Zleceniodawcą, stanowiącym Załącznik nr 6 do Umowy chyba, że Strony postanowią inaczej w grafiku. Każdorazowa zmiana dni i/lub godzin otwarcia i/lub zamknięcia Punktu wymaga dla swej ważności dokonania uprzedniego i niezwłocznego zgłoszenia przez Agenta, oraz wyrażenia zgody na wprowadzenie danej zmiany przez Zleceniodawcę poprzez wysłanie wiadomości elektronicznej na adres e-mail Agenta. Strony zgodnie postanawiają, że brak przesłania przez Zleceniodawcę jakiejkolwiek wiadomości elektronicznej (wyrażającej lub niewyrażającej zgodę na zmianę) w sposób oraz w terminie określonym w zdaniu poprzedzającym, w razie wątpliwości uważa się za niewyrażenie zgody na zmianę dni i/lub godzin otwarcia i/lub zamknięcia Punktu.
Do czasu uzyskania przez Agenta zgody Zleceniodawcy na zmianę dni i/lub godzin otwarcia i/lub zamknięcia Punktu, Agent jest zobowiązany do stosowania dotychczasowego grafiku. - Agent zobowiązuje się umożliwić przedstawicielom Zleceniodawcy oraz osobom przez niego upoważnionym przeprowadzenie kontroli Punktu w godzinach jego otwarcia wskazanych w Załączniku nr 6 do Umowy. Agent zobowiązuje się udostępnić osobom wymienionym w zdaniu poprzedzającym, wszystkie dokumenty związane z działalnością prowadzoną przez niego w oparciu o Umowę, jak również udzielić im wszelkich informacji, jakich zażądają.
- Agent ponosi wszelkie koszty wykonania Umowy z wyłączeniem tych kosztów, do których pokrycia wprost zobowiązał się Zleceniodawca. Agent zobowiązany jest m.in. do pokrywania wszystkich kosztów związanych z udostępnieniem Lokalu dla potrzeb prowadzonej działalności Zleceniodawcy. Zleceniodawca nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania Agenta zaciągnięte wobec podmiotów trzecich.
- Agent przy wykonywaniu Umowy będzie dysponował środkami pieniężnymi oraz innym mieniem należącym do Zleceniodawcy, z których na każde wezwanie Zleceniodawcy będzie zobowiązany się rozliczyć.
- Agent odpowiada wobec Zleceniodawcy na zasadzie ryzyka za wszelkie szkody wyrządzone z tytułu niewykonania i/lub nienależytego wykonania Umowy przez samego Agenta lub jego pracowników i współpracowników.
- Agent odpowiada na zasadzie ryzyka za bezpieczeństwo powierzonych środków pieniężnych i mienia, prawidłowe rozliczenie z nich, w tym: za ich kradzież, zgubienie, uszkodzenie, zniszczenie lub przypadkową utratę, i zobowiązuje się zapewnić warunki i środki zapobiegające takim zdarzeniom.
- Agent zobowiązany jest do wykonywania poleceń Zleceniodawcy, dotyczących realizacji przedmiotu Umowy przez Agenta.
- Agent jest zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów związanych z bieżącą eksploatacją i zamknięciem Punktu. Z tego tytułu nie przysługują Agentowi żadne roszczenia w stosunku do Zleceniodawcy o zwrot poniesionych kosztów.
- Agent zobowiązany jest utrzymywać Punkt w stanie przydatnym do umówionego użytku (w tym również dokonywać drobnych remontów i napraw) przez cały okres obowiązywania Umowy.
- Jeśli Agent nie wypełni obowiązków, o których mowa w ust. 19, w terminie 14 dnia od dnia otrzymania od Zleceniodawcy wezwania do wykonania określonych remontów lub napraw, Zleceniodawca według swego uznania będzie mógł sam lub zlecając to innym podmiotom wykonać te naprawy lub remonty na koszt Agenta bez konieczności uzyskania uprzedniego upoważnienia sądowego na wykonanie zastępcze. W związku z powyższym, Agent upoważnia Zleceniodawcę i jego zleceniobiorców do wejścia w każdym czasie na teren Lokalu w obecności osoby wskazanej przez Agenta. Agent zobowiązuje się zapewnić Zleceniodawcy lub jego zleceniobiorcom dostęp do wody i energii elektrycznej.
- Agent nie jest uprawniony do wprowadzania jakichkolwiek zmian w Punkcie, bez uprzedniej zgody Zleceniodawcy wyrażonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
- W okresie obowiązywania Umowy Agent i osoby, o których mowa w §3 ust. 2 OWUA, mają prawo i obowiązek używania sprzętu i wyposażenia wyłącznie dla celów realizacji Umowy. Zabrania się instalowania na sprzęcie jakiegokolwiek innego oprogramowania, jak również wprowadzania zmian lub ingerowania w jakikolwiek sposób w jego wygląd, zawartość lub oprogramowanie.
- Agent oraz osoby z nim współpracujące są zobowiązani do uczestniczenia we wskazanych przez Zleceniodawcę szkoleniach dla osób przyjmujących zakłady wzajemne, organizowanych w miejscu wskazanym przez Zleceniodawcę.
§ 4
Obowiązki Zleceniodawcy
- Przed przystąpieniem do wykonywania czynności objętych Umową, Zleceniodawca zobowiązuje się do przeszkolenia Agenta oraz osób, o których mowa w §3 ust. 2 OWUA, z zakresu:
- przepisów Ustawy i obowiązującego regulaminu przyjmowania zakładów wzajemnych w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności związanych z przyjmowaniem zakładów wzajemnych oraz wydania zaświadczenia o jego ukończeniu, zgodnie z wymogami Ustawy;
- przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
- przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.
- Zleceniodawca zobowiązuje się dostarczyć i zainstalować w Punkcie sprzęt oraz wyposażenie niezbędne do wykonywania przez Agenta lub osoby, o których mowa w §3 ust. 2 OWUA, obowiązków wynikających z Umowy dotyczących przyjmowania zakładów wzajemnych.
- Sprzęt i wyposażenie zostaną przekazane Agentowi na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, stanowiącego Załącznik nr 7 do Umowy. Przez cały okres obowiązywania Umowy sprzęt i wyposażenie pozostają własnością Zleceniodawcy bądź posiada on do nich wyłączne prawo do dysponowania i powinny zostać mu zwrócone w terminie 7 dni od wygaśnięcia lub rozwiązania Umowy. Agent nie jest uprawniony do usuwania oznaczeń.
- Koszty napraw i konserwacji sprzętu i wyposażenia, wynikające z normalnej eksploatacji, obciążają Zleceniodawcę.
- Zleceniodawca zobowiązuje się:
- dostarczyć szyld zawierający logo oraz inne plansze, plakaty i informacje niezbędne do oznaczenia Punktu;
- dostarczyć dokumenty, informacje i druki niezbędne do wykonania obowiązków określonych w Umowie, w tym aktualny regulamin przyjmowania zakładów wzajemnych oraz oficjalne komunikaty;
- udostępnić w terminalach aktualną ofertę handlową wraz z kursami.
§ 5
Rozliczenia stron
- Z tytułu prawidłowego wykonywania obowiązków wynikających z Umowy, Agent otrzyma wynagrodzenie w wysokości oraz na zasadach określonych w Umowie.
- Kwota wynagrodzenia opisana w Umowie stanowi kwotę brutto obejmującą należny podatek VAT. Wynagrodzenie płatne jest co miesiąc w terminie 7 dni od dnia wystawienia przez Zleceniodawcę faktury, przelewem na rachunek bankowy Agenta wskazany w §5 ust. 5 lit. a) OWUA.
- Agent wyraża zgodę na wystawianie, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, w jego imieniu i na jego rzecz faktur, faktur korygujących i not obciążeniowych przez Zleceniodawcę, dokumentujących wykonanie Umowy, tj. na „samofakturowanie” oraz na stosowanie faktur elektronicznych, celem rozliczania Umowy.
- Agent wyraża zgodę na wystawianie, wysyłanie lub udostępnianie faktur oraz dokumentów księgowych, o których mowa w ust. 3, w dowolnym formacie elektronicznym zapewniającym integralność treści, autentyczność pochodzenia i czytelność faktury oraz pozostałych dokumentów księgowych, w tym w formacie PDF.
- Strony zgodnie oświadczają, że dla celów fakturowania wyrażają zgodę na wysyłanie faktur, faktur korygujących i not obciążeniowych na podane w Umowie adresy e-mail.
- W przypadku zmiany adresu e-mail, o którym mowa w ust. 5 powyżej, każda ze Stron jest zobowiązana do przekazania drugiej Stronie informacji o zmianie tego adresu niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie trzech dni od dnia dokonania tej zmiany. Brak powiadomienia, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym powoduje, że korespondencję skierowaną na ostatnio podany przez Stronę adres e-mail uważa się za skutecznie doręczoną.
- Zleceniodawca wystawi fakturę w imieniu i na rzecz Agenta i wyśle ją Agentowi w terminie do 15-go dnia miesiąca po miesiącu, za który dokonano rozliczenia.
- Zatwierdzanie faktur i faktur korygujących przez Agenta następować będzie w drodze „akceptacji milczącej”, tzn. że Agent akceptuje prawidłowość wystawionej faktury, co do jej treści i wartości, jeżeli w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania za pośrednictwem poczty elektronicznej, nie zgłosi Zleceniodawcy zastrzeżeń poprzez wysłanie wiadomości elektronicznej na adres e-mail Zleceniodawcy wskazany w ust. 5 lit. b powyżej. W przypadku, gdy Agent zgłosi zastrzeżenia do otrzymanej faktury, zostaną one rozpatrzone przez Zleceniodawcę w terminie 14 dni od dnia ich zgłoszenia i w przypadku uznania zastrzeżeń za zasadne, Zleceniodawca wystawi i wyśle w tym samym terminie faktury korygujące.
- Agent oświadcza, że jest świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia zawartego w ustępie poprzednim. Agent zobowiązuje się do przekazania Zleceniodawcy informacji o zmianie danych wskazanych w ustępie poprzednim w formie pisemnej lub za pośrednictwem wiadomości elektronicznej wysłanej na adres e-mail Zleceniodawcy niezwłocznie, jednakże nie później niż w terminie trzech dni od dnia wystąpienia zmiany.
§ 6
Klauzula poufności
- Agent zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy zarówno w czasie obowiązywania Umowy, jak również po jej rozwiązaniu lub wygaśnięciu, postanowień Umowy oraz wszelkich informacji uzyskanych w związku lub przy okazji jej negocjowania, wykonywania lub negocjowania zmiany jej postanowień, w tym w szczególności informacji o charakterze technicznym, technologicznym, handlowym, organizacyjnym i finansowym oraz danych dotyczących klientów Zleceniodawcy. Cała korespondencja (w tym również prowadzona w formie elektronicznej) oraz notatki z rozmów między Stronami nosić będą charakter poufny.
- Agent jest uprawniony do przekazywania informacji objętych powyższym zobowiązaniem do zachowania poufności osobom, o których mowa w §3 ust. 2 OWUA, w zakresie niezbędnym do wykonywania przez nie obowiązków wynikających z Umowy oraz pod warunkiem, że są one związane zobowiązaniem do zachowania w poufności tychże informacji co najmniej na takich samych zasadach, jak wynikające z niniejszego paragrafu. Za ujawnienie informacji objętych zobowiązaniem, o którym mowa w niniejszym paragrafie przez ww. osoby, Agent odpowiada jak za działania własne.
- Obowiązek zachowania poufności, przewidziany w ust. 1, nie obowiązuje w razie uprzedniego uzyskania od Zleceniodawcy zgody, wyrażonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności, na ujawnienie danych informacji, lub w razie nałożenia na Agenta przez organy administracji publicznej lub wymiaru sprawiedliwości na podstawie przepisów prawa, zobowiązania ujawnienia przez niego danych informacji objętych obowiązkiem poufności.
- Umowa zawarta jest na zasadzie wyłączności rozumianej w ten sposób, że Agent przez okres związania Umową oraz w terminie 1 roku od dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia, nie złoży oświadczenia, jak również nie zawrze ani nie będzie wykonywał umowy lub porozumienia, na mocy których wyrazi zgodę lub zobowiąże się:
- udostępnić powierzchnię w jakimkolwiek lokalu, do którego posiada tytuł prawny w celu prowadzenia bądź umożliwienia prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do
Zleceniodawcy, w szczególności otwarcia i prowadzenia punktu przyjmowania zakładów wzajemnych; - wykonywać na podstawie umowy agencyjnej czynności związane z urządzaniem gier hazardowych z innym niż Zleceniodawca, podmiotem prowadzącym działalność w branży hazardowej, w szczególności bukmacherskiej;
bez uprzedniej zgody Zleceniodawcy wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności. W przypadku zmiany osób lub podmiotów uprawnionych do władania Lokalem na jakiejkolwiek podstawie
w okresie obowiązywania wyłączności, o której mowa w niniejszym ustępie, Agent zobowiązany jest
do zapewnienia przestrzegania przez te osoby lub podmioty oraz ich następców prawnych obowiązku wyłączności, co najmniej na takich samych zasadach jak wynikające z Umowy, w tym w szczególności zobowiązuje się do wprowadzenia do umowy z nimi zawartej odpowiednich postanowień w tym zakresie. Z tytułu wyłączności opisanej w niniejszym ustępie, Zleceniodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty na rzecz Agenta żadnych sum pieniężnych lub do świadczenia wzajemnego.
§ 7
Ochrona danych osobowych
- Zleceniodawca oświadcza, że jest administratorem danych osobowych osób zawierających zakłady wzajemne, w tym w zakresie zakładów zawieranych w punktach przyjmowania zakładów wzajemnych.
- Zleceniodawca powierza Agentowi przetwarzanie danych osobowych uzyskiwanych podczas i w związku z wykonywaniem Umowy. Agent oświadcza, iż wyraża zgodę na powierzenie przetwarzania tych danych. Umowa o powierzenie przetwarzania danych stanowi Załącznik nr 9 do Umowy.
- Szczegóły dotyczące zakresu powierzanych danych, jak również obowiązków związanych z powierzeniem danych osobowych regulują umowa o powierzenie danych osobowych, którą Strony zobowiązują się zawrzeć wraz z Umową.
- Agent oświadcza i gwarantuje, że dysponuje odpowiednimi środkami, w tym należytymi zabezpieczeniami, umożliwiającymi przetwarzanie danych osobowych zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
- Zleceniodawca uprawniony jest do nakładania na Agenta dalszych obowiązków w zakresie ochrony danych osobowych uzasadnionych z uwagi na obowiązujące przepisy prawne, a Agent zobowiązany jest te obowiązki wykonywać.
§ 8
Powierzenie stosowania środków bezpieczeństwa oraz prowadzenie i dokumentowania wyników bieżącej analizy przeprowadzonych transakcji
- Zleceniodawca oświadcza, że jest instytucją obowiązaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, i w związku z powyższym podlega obowiązkom stosowania środków bezpieczeństwa finansowego oraz dokumentowania zastosowanych środków oraz dokonywania wyników bieżącej analizy transakcji, a także dokumentowania rozpoznanego ryzyka prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
- Na podstawie Umowy, w zakresie jaki dotyczy prowadzenia przez Agenta w imieniu Zleceniodawcy Punktu Przyjmowania Zakładów Wzajemnych, Zleceniodawca powierza Agentowi stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego na zasadach określonych w obowiązujących przepisach i obowiązującej procedurze przygotowanej przez Zleceniodawcę dotyczącej przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
- Agent oświadcza, że zgadza się na powierzenie i zobowiązuje się do należytego wykonywania powierzonych obowiązków.
- Stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego odbywać się będzie na zasadach określonych w powszechnie obowiązujących przepisach prawa oraz procedurach, dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu.
- Agent zobowiązany jest również do dokumentowania zastosowanych środków bezpieczeństwa według zasad i wzorów określonych przez Zleceniodawcę. Agentowi zostaje powierzone prowadzenie i dokumentowanie wyników bieżącej analizy przeprowadzonych transakcji, według zasad i wzorów określonych przez Zleceniodawcę.
- Zleceniodawca zobowiązuje się do udostępnienia Agentowi wszystkich dokumentów dotyczących stosowania środków bezpieczeństwa finansowego u Zleceniodawcy, a także formularzy, wzorów wykorzystywanych w wykonywaniu obowiązków z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.
- Agent zobowiązuje się do stosowania wszystkich dokumentów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
- Agent zobowiązuje się do przeszkolenia swoich pracowników/współpracowników z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
- Agent zobowiązuje się, na żądanie Zleceniodawcy, do niezwłocznego przekazywania niezbędnych informacji oraz dokumentów dotyczących zastosowanych środków bezpieczeństwa finansowego polegających na identyfikacji klienta i beneficjenta rzeczywistego oraz weryfikacji ich tożsamości. Dodatkowo Agent zobowiązuje się do przekazywania dokumentacji oraz udzielenia informacji w formach i terminach określonych przez Zleceniodawcę.
- Zleceniodawcy przysługuje prawo kontroli czy Agent spełnia wszelkie warunki określone w niniejszym paragrafie oraz czy w sposób właściwy wykonuje powierzone jemu zadania. W ramach wykonania przez Zleceniodawcę prawa kontroli, Agent zobowiązuje się do współpracy w zakresie kontroli i udzielania Zleceniodawcy wszelkich informacji dotyczących sposobu wykonywania powierzonych na mocy niniejszego paragrafu obowiązków.
- Agenta, któremu powierzono stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego na mocy niniejszego paragrafu, traktuje się jako część instytucji obowiązanej Zleceniodawcy.
- Powierzenie obowiązków, o których mowa w niniejszym paragrafie następuje na podstawie art. 48 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu i obowiązuje na czas obowiązywania niniejszej Umowy.
§ 9
Kary umowne
- W razie naruszenia przez Agenta niżej wskazanych postanowień Umowy, Agent zapłaci Zleceniodawcy karę umowną w następujących kwotach:
- a) w wysokości 500 zł (słownie: pięćset złotych) zł za każde pojedyncze naruszenie Umowy polegające na:
- nieprzestrzeganiu obowiązujących dni i godzin otwarcia punktu przyjmowania zakładów wzajemnych, przy czym kara naliczana jest za każdy dzień, kiedy punkt był nieczynny lub naruszono godziny jego otwarcia,
- nierzetelnym rozliczaniu kwot pozyskanych od klientów z tytułu przyjmowania zakładów wzajemnych;
- b) w wysokości 5.000,00 zł (słownie: pięć tysięcy złotych) za każde naruszenie Umowy polecające na:
- złamaniu przez Agenta obowiązku poufności informacji i danych wskazanych w Umowie,
- przyjmowaniu zakładów przez osobę do tego nie upoważnioną i/lub niespełniającą wymogów wynikających z aktualnie obowiązujących przepisów prawa,
- dopuszczeniu przez Agenta do przebywania osoby niepełnoletniej w punkcie albo do zawarcia zakładu wzajemnego przez taką osobę;
- braku otwarcia Punktu w terminie trzech miesięcy od daty powiadomienia Agenta przez Zleceniodawcę o uzyskaniu zezwolenia Ministra Finansów na prowadzenie zakładów wzajemnych w Lokalu, chyba, że przez władze państwowe zostanie wprowadzony stan epidemii, stan epidemiologiczny, stan wyjątkowy, uniemożliwiające otwarcie Punktu.
- c) w wysokości 15.000,00 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych) w przypadku naruszenia Umowy skutkującego wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia lub z zachowaniem okresu wypowiedzenia krótszego niż 3 miesiące bądź rozwiązaniu przez Zleceniodawcę umowy ze skutkiem natychmiastowym z przyczyn dotyczących Agenta.
- d) w wysokości równowartości średniego rocznego obrotu osiągniętego przez Agenta w okresie obowiązywania Umowy, a w przypadku wygaśnięcia Umowy przed upływem roku od daty rozpoczęcia przyjmowania zakładów przez Agenta, w wysokości 12-krotności średniego miesięcznego obrotu osiągniętego przez Agenta w Punkcie w okresie od dnia rozpoczęcia przyjmowania przez Agenta zakładów:
- za naruszenie zakazu konkurencji przez Agenta.
- Kary umowne płatne są w terminie 7 dni od daty otrzymania przez Agenta wezwania do zapłaty.
- Zleceniodawcy przysługuje prawo dochodzenia odszkodowania przenoszącego wartość zastrzeżonych kar umownych. Prawo dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych przysługuje Zleceniodawcy, także w sytuacjach, dla których nie zastrzeżono kar umownych.
§ 10
Okres obowiązywania umowy
- Umowa zostaje zawarta od dnia jej podpisania oraz na czas obowiązywania zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w Punkcie, udzielonego decyzją ministra właściwego do spraw finansów publicznych. W przypadku przedłużenia zezwolenia, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, na dalszy okres nie dłuższy niż 6 lat, Umowa ulega automatycznemu przedłużeniu na ten okres.
- W sytuacji wprowadzenia przez władze państwowe stanu epidemiologicznego, stanu epidemii, stanu nadzwyczajnego, stanu wyjątkowego, realizacja umowy zostaje zawieszona do czasu uchylenia aktu prawnego będącego podstawą wprowadzenia stanu epidemiologicznego, stanu epidemii, stanu nadzwyczajnego, stanu wyjątkowego.
- Umowa wygasa w przypadku:
- wydania ostatecznej decyzji cofającej zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, przy czym przez ostateczne cofnięcie zezwolenia Strony rozumieją wydanie ostatecznej decyzji cofającej zezwolenie niezaskarżonej w ramach kontroli sądowo administracyjnej,
- wygaśnięcia zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, z uwagi na upływ terminu jego ważności i jednoczesnego nieprzedłużenia go na dalszy okres lub udzielenia nowego zezwolenia,
- wykreślenia Punktu z zezwolenia, o którym mowa w ust. 1. O wygaśnięciu Umowy z przyczyn wymienionych w zdaniu poprzedzającym, Zleceniodawca zawiadomi Agenta niezwłocznie
- Zleceniodawca może rozwiązać Umowę ze skutkiem natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku:
- rażącego naruszenia przez Agenta lub osoby, o których mowa w §3 ust. 2 OWUA, postanowień Umowy,
- nieprzestrzegania zarządzeń, wytycznych, komunikatów, poleceń, instrukcji oraz wewnętrznych procedur wydawanych i dostarczonych przez Zleceniodawcę,
- gdy działalność prowadzona w Punkcie jest dla Zleceniodawcy niekorzystna albo wpływa negatywnie na jego wizerunek,
- naruszenia przez Agenta lub osoby, o których mowa w §3 ust. 2 OWUA, przepisów Ustawy, obowiązującego regulaminu przyjmowania zakładów wzajemnych, ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu lub innych obowiązujących przepisów prawa,
- gdy Agent przestanie spełniać którykolwiek z warunków określonych w art. 28 ust. 3 lub 4 Ustawy,
- gdy Agent popełni w czasie trwania Umowy przestępstwo lub wykroczenie związane z prowadzoną na rzecz Zleceniodawcy działalnością,
- naruszenia §3 ust. 5-9 OWUA,
- naruszenia przez Agenta prawa Zleceniodawcy do znaków towarowych, włączając w to działanie Agenta w sposób odbiegający od zaleceń Zleceniodawcy dotyczących znaków towarowych,
- gdy Agent lub osoby, o których mowa w §3 ust. 2 OWUA, używają sprzętu lub terminali Zleceniodawcy w celach innych niż realizacja Umowy, instalują na nich oprogramowanie inne niż dostarczone przez Zleceniodawcę, bądź ingerują w jakikolwiek sposób w ich wygląd, zawartość lub oprogramowanie,
- naruszenia przez Agenta lub osoby, o których mowa w §3 ust. 2 OWUA, zakazu wskazanego w §6 ust. 1 i 2 OWUA,
- naruszenia przez Agenta zakazu, o którym mowa w §6 ust. 4 OWUA
- nieprzestrzegania przez Agenta lub osoby, o których mowa w §3 ust. 2 OWUA standardów obsługi klienta lub działania przez nich na szkodę klientów Zleceniodawcy,
- korzystania z Punktu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem, określonym w Umowie,
- nieprzekazania przez Agenta na żądanie Zleceniodawcy dokumentów, potwierdzających spełnienie wymogów, o których mowa w art. 28 ust. 3 i 4 Ustawy;
- niezapewnienia przez Agenta w Punkcie łączności sieciowej o prędkości min 2Mb/sekundę,
- innych wskazanych w Umowie.
- Agent w dniu rozwiązania Umowy, a w przypadku jej wygaśnięcia - w dniu ustalonym przez Strony, będzie zobowiązany przekazać Zleceniodawcy wszelkie kwoty uzyskane w związku z działalnością prowadzoną na podstawie Umowy do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia (włącznie z tym dniem).
- W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia Umowy, Agent jest zobowiązany do zwrotu Zleceniodawcy wyposażenia i sprzętu, które Zleceniodawca mu dostarczył, szyldów i innych elementów zawierających znaki towarowe lub oznaczenia Zleceniodawcy, w stanie nie pogorszonym, z uwzględnieniem zużycia będącego następstwem normalnego używania. Strony uzgodnią termin odbioru rzeczy, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, przez Zleceniodawcę nie dłuższy niż 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia Umowy.
- Z zastrzeżeniem pozostałych postanowień Umowy, Agent nie będzie uprawniony do otrzymania zwrotu kosztów za dodatki, ulepszenia, zmiany i nakłady, które poczynił w Punkcie.
- Zleceniodawca jest uprawniony do zawieszenia Punktu w każdym czasie z powodów wymienionych w ust. 6 powyżej lub innych ważnych powodów wskazanych Agentowi przez Zleceniodawcę. Zleceniodawca zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić Agenta o zawieszeniu Punktu za pośrednictwem wiadomości elektronicznej wysłanej na adres e-mail Agenta wskazany w Umowie, podając jednocześnie przyczynę zawieszenia.
§ 11
Postanowienia końcowe
- Z zastrzeżeniem pozostałych postanowień Umowy, wszelkie zmiany Umowy oraz oświadczenia z nią związane wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
- Wszelkie spory związane z Umową rozstrzygane będą w drodze polubownej, a w razie braku możliwości polubownego rozwiązania ewentualnych sporów, będą one rozstrzygane na drodze postępowania sądowego przez sąd właściwy dla siedziby Zleceniodawcy.
- Załączniki do Umowy stanowią jej integralną część.
- Strony zobowiązują się do każdorazowego informowania o zmianie adresu do korespondencji, jak również adresów e-mail wskazanych w §5 ust. 5 OWUA lub w komparycji Umowy, pod warunkiem uznania korespondencji za skutecznie doręczoną pod dotychczas znanym adresem.
- Agent nie może bez uprzedniej zgody Zleceniodawcy udzielonej na piśmie pod rygorem nieważności, przenieść całości ani jakiejkolwiek części przysługujących mu na podstawie Umowy roszczeń, praw i obowiązków na osobę trzecią. Naruszenie tego obowiązku stanowić będzie istotne naruszenie warunków Umowy uprawniające Zleceniodawcę do rozwiązania Umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.
- Agent nie posiada wyłączności do działania w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy, w tym w odniesieniu do oznaczonej grupy klientów lub obszaru geograficznego.
- Wszystkie kary umowne mogą być dochodzone także po rozwiązaniu/wygaśnięciu Umowy. Kary umowne są płatne w terminie 7 dni od dnia wezwania do zapłaty skierowanego do Agenta chyba, że co innego wynika z postanowień Umowy.
- W sprawach nieuregulowanych postanowieniami Umowy oraz OWUA zastosowanie mają przepisy powszechnie obowiązujące, w szczególności Kodeksu Cywilnego oraz Ustawy.